top of page
Writer's picturekjbinternational

Pracownik agencyjny w Anglii - prawa i obowiązki

Updated: Mar 8, 2019


Dzisiejszy post dedykuję osobom zamierzającym przyjechać do Anglii lub też nowo przybyłym, które nie ogarniają jeszcze tematów z zatrudnieniem w UK. Post zawiera również ciekawostki dla osiedlonych już Polaków, którzy będą mogli skorzystać z porad dotyczących urlopów i praw, o których większość z nas nie miała bladego pojęcia. Postaram się szczegółowo opisać prawa i obowiązki pracowników agencyjnych poczynając od prostej definicji.


Pracownik agencyjny - to osoba, która jest zarejestrowana w danej agencji pracy i ma kontrakt z tą agencją, ale pracuje na zasadach tymczasowego zatrudnienia. Oznacza to, że nie jesteś zatrudniony bezpośrednio przez pracodawcę tylko przez pośrednika. Minusem jest to, że możesz mieć zagwarantowaną pracę tylko na kilka dni lub tygodni, a później będziesz musiał szukać ponownie. Większość Polaków przyjeżdżających do Anglii, zaczyna swoją przygodę od rejestracji w różnych agencjach pracy - nie ograniczając się tylko do jednej - po czym oczekują na kontakt telefoniczny od jednej z nich, gdzie zazwyczaj pracują przez dłuższy czas, w zależności od zapotrzebowania czy twojego wkładu (pracowitości, punktualności i systematyczności).


Agencja zatrudnienia nie powinna pobierać żadnych opłat za poszukiwanie pracy dla ciebie. Dodatkowe usługi tj. CV, szkolenia, zaświadczenie o niekaralności lub transport mogą być odpłatne i jeśli wyrazisz zgodę będziesz musiał pokryć koszty z własnej kieszeni. Masz również prawo do zrezygnowania z tych usług i zwrotu kosztów, ale musisz złożyć pisemną lub ustną rezygnację.

Rejestrując się w agencji pracy powinieneś otrzymać warunki zatrudnienia w formie pisemnej, które zawierają informacje tj: warunki umowy, okres wypowiedzenia, wynagrodzenie, no i oczywiście wzmianka o urlopie.


Kiedy jedna z agencji zadzwoni i zaoferuje ci pracę wraz z nią powinieneś otrzymać dodatkowe informacje tj: kiedy zaczynasz, na jaki okres zostaniesz zatrudniony, jaką pracę będziesz wykonywać, czy są jakieś dodatkowe koszty (które ty musisz pokryć zanim zaczniesz), godziny i miejsce pracy, jakie są wymagane kwalifikacje, informacje o ryzyku jakie niesie ze sobą ta praca, o bezpieczeństwie i ewentualnym zagrożeniu.


Jeśli agencja postanowi zmienić jakiekolwiek warunki zatrudnienia powinna cię o tym poinformować w formie pisemnej.


Jeśli agencja postanowi zmienić jakiekolwiek warunki zatrudnienia powinna cię o tym poinformować w formie pisemnej. Żadna agencja pracy nie ma prawa rozpowszechniać twoich danych osobowych bez twojej zgody.


PAMIĘTAJ!


Niezależnie od tego czy jesteś pracownikiem agencyjnym czy kontaktowym to i tak obowiązuje równe traktowanie. Dlatego też, od momentu rozpoczęcia pracy jesteś objęty i chroniony przez prawo pracownicze.


Ważnym czynnikiem jest też to, że przysługuje ci takie samo prawo do różnych przywilejów jak pracownikom kontaktowym, tzn. że:


  • Możesz korzystać ze stołówki, bufetu lub maszyn z żywnością i napojami na tych samych warunkach

  • Możesz korzystać z parkingu na tych samych zasadach co kontraktowi

  • Otrzymujesz pełne prawa pracownicze po przepracowaniu 12 tygodni i powinieneś być traktowany na równi z tymi, którzy są zatrudnieni bezpośrednio u pracodawcy.

  • Twoje prawa po 12 pełnych tygodniach nieprzerwanej pracy u jednego pracodawcy liczą się od pierwszego dnia pracy i zawierają:

  1. Równą płacę - otrzymujesz takie same wynagrodzenie co kolega kontaktowy na tym samym stanowisku (nie obowiązują jeśli została podpisana zgoda z agencją na umowę zlecenie - ang. Pay between assignments’ contract, co oznacza, że pracujesz dla danej agencji, ale nie jesteś pracownikiem agencyjnym).

  2. Równą składkę emerytalną - jeśli pracujesz tyle samo godzin i na tym samym stanowisku co kontraktowiec to składki powinny być takie same.

  3. Równe prawo do urlopu - w większości przypadków przysługuje prawo do 28 dni całkowitego urlopu, uwzględniając wszystkie dni wolne od pracy (Bank Holiday, święta itp.). Inne warunki obliczania urlopów dotyczą różnych typów urlopowych uwzględnionych w umowie m. in. urlop godzinowy (obliczany na podstawie przepracowanych godzin w okresie ostatnie 12 tygodni).

Na zakończenie chciałbym tylko dodać, że zgodnie z Kodeksem Etyki i British Values każdy obywatel w Anglii ma prawo do wyrażenia opinii na każdy temat. Dlaczego o tym wspominałam? Dlatego, że chciałbym aby każdy kto został dotknięty jakimkolwiek wykluczeniem w pracy natychmiast zgłosił to w agencji. Jeśli agencja nie pomaga koniecznie skontaktuje się z Advisory, Conciliation and Arbitration Service (Acas). W ostateczności możesz poprosić nas o pomoc ale nasze usługi są odpłatne. Nie bój się powiedzieć jaka jest sytuacja i warunki w jakich pracujesz, nie próbuj w miły i łagodny sposób rozwiązywać niekorzystnych dla ciebie warunków, a już napewno nie akceptuj nierównego traktowania tylko dlatego, że jesteś Polakiem…



Serdecznie pozdrawiamy


Zespół KJB International

Pomoc Polakom na Wyspach


Tel. 01733752295

89 views0 comments

Comments


bottom of page